26 września 2016

Wiem co jem - klasa VI

Uczniowie klasy VI postanowili pokazać swoim kolegom, ile cukru jest w spożywanych przez nich napojach i stworzyli tablicę z zawartością cukru.

Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się woreczki z cukrem, które zawierają odpowiednią ilość cukru do zawartości jaką zawiera dany napój.

Mamy nadzieję, że każdy, kto przystanie choć na chwilę przy naszej pracy, następnym razem sięgnie po …WODĘ :))

Nim uczniowie wykonali tablicę, nauczyli się, a raczej przypomnieli zasadę liczenia proporcji i samodzielnie policzyli zawartość cukru w poszczególnych produktach.

Jest to preferowany sposób zarówno przez uczniów gimnazjum jak i szkoły średniej. Proporcje obliczamy na zasadzie wykorzystywanej w przypadku wielkości wprost proporcjonalnych.
(Przypominamy: - liczbę znajdującą się po przekątnej w stosunku do x zapisujemy pod kreską ułamkową a pozostałe liczby przemnożone przez siebie – nad kreską ułamkową).

Przykład: