Fregata

Fregata
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
dla Chłopców

19 grudnia 2019

Święta Bożego Narodzenia

Życzymy, by Boże Narodzenie było świętem rodzinnym, pełnym miłości i radości. Niech Dzieciątko Jezus, ma Was i Wasze rodziny w swojej opiece. Niech świąteczny stół stanie się Betlejem, w którym rodzi się Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek.

Zachęcamy, żebyśmy jako społeczność Fregaty, w Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia, spotkali się na gdańskim Orszaku Trzech Króli. Po odmówieniu Anioł Pański, o godzinie 12:00 przejdziemy wspólnie spod Bazyliki Mariackiej na Długi Targ.

Na zdjęciu, szkolna szopka

Drodzy rodzice, Szanowni Państwo,

Zbliża się czas, w którym przywitamy w naszych domach żywego Boga, Jezusa. Święta Bożego Narodzenia do radość, że przychodzi do nas Bóg, który staje się człowiekiem. To także wyraz naszej wiary w Paruzję, ponowne przyjście Chrystusa, w końcu naszych czasów.

Staraliśmy się przygotować do nadchodzących świąt naszych uczniów. Zachęcaliśmy do korzystania z sakramentu spowiedzi. Ksiądz Jerzy, dwukrotnie w Adwencie spowiadał w naszej szkole. Zachęcaliśmy, by sprawiali Wam małe radości, drobne prezenty w postaci dobrych uczynków, np. sprzątnięcia biurka, pokoju czy pomocy przy rodzeństwie. Uczyliśmy ich śpiewania kolęd. Ale nie tylko jednej zwrotki. O nie! Nie mogą odstawać, podczas rodzinnego śpiewania przy wigilijnym stole. To co robiliśmy w tym miesiącu, było tylko uzupełnieniem Waszych działań wychowawczych. Taka jest nasza rola, służebna wobec rodziny. Wychowanie, także to religijne, najpierw musi być w rodzinie. Bez tego, na nic nasze starania.

W imieniu grona pedagogicznego życzę Wam żeby były to święta rodzinne, pełne miłości i radości. Niech Dzieciątko Jezus, ma Was i Wasze rodziny w swojej opiece. Niech Wasz świąteczny stół stanie się Betlejem, w którym rodzi się Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek.

W okresie Bożego Narodzenia, ważnym wydarzeniem będzie Święto Trzech Króli. Przywrócone po latach jako dzień wolny, jest znakiem naszej wiary, że Bóg przychodzi do wszystkich ludzi, bez względu na to kim są, i jacy są. Objawia się wierzącym i niewierzącym. Tego dnia, 6 stycznia, w całej Polsce organizowane są Orszaki Trzech Króli. W Gdańsku już po raz 10. przejdziemy ulicami naszego miasta. Pierwszy gdański Orszak składał się głównie z naszych przedszkolaków, ich rodzin i nauczycieli. Ale tak jak wówczas, także dziś chcemy, żeby był wydarzeniem przede wszystkim religijnym, zewnętrznym obrazem naszej wiary. Jako projekt Fregaty jesteśmy jedynymi organizatorami gdańskiego Orszaku.

Zachęcam żebyśmy wszyscy, jako społeczność Fregaty, spotkali się w poniedziałek 6 stycznia, o godzinie 11:30, na placu pomiędzy Bazyliką Mariacką a Kaplicą Królewską. Po odmówieniu Anioł Pański, o godzinie 12:00 przejdziemy wspólnie spod Bazyliki Mariackiej na Długi Targ.

W imieniu dyrektorów naszych placówek zachęcam dzieci do przebrania się za towarzystwo Dworu królewskiego, poprzedzające trzech króli, jadących za nami na swych rumakach.

Stroje Dam Dworu, w Szkole dla dziewcząt, wydawane będą w czwartek i piątek 2 i 3 stycznia, w godzinach 7:45 - 9:00 i 14:30 - 16:00.

Stroje rycerzy, w Szkole dla chłopców, wydawane będą w czwartek i piątek 2 i 3 stycznia, w godzinach 7:45 - 9:00 i 14:30 - 16:00.

Prosimy Was, drodzy rodzice, o pomoc w rozdawaniu orszakowych koron i śpiewników, a także dopilnowania formowania Orszaku. Wraz z rodzicami, Orszak będzie ubezpieczała młodzież z liceum mundurowego w Gdańsku.

Nasze dzieci, będące w orszaku Fregaty, jako jedyne mają gwarantowane dojście do żłóbka. Mogą także śpiewać kolędy na scenie. Prosimy o aktywny udział w Orszaku. Prócz Aktu Wiary, będzie to także promocja szkół i przedszkoli. Przy okazji zachęcamy do zakupu najnowszego Gościa niedzielnego, z artykułem o orszakowych przygotowaniach w naszych placówkach.

W imieniu grona pedagogicznego Fregaty Szkoły Podstawowej dla chłopców

Jacek Naliwajek, dyrektor