Fregata

Fregata
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
dla Chłopców

22 października 2019

Stutthof. Apel cieni

Program muzyczny "Stutthof. Apel cieni", którego współautorem jest Michał Jacaszek - ojciec naszych uczniów, to wspomnienia i wiersze napisane przez więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof, wykonane we współczesnej aranżacji muzycznej. Przedstawienie odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, ul. Ołowianka 1, w czwartek 31 października 2019 r. o godzinie 18:00.

Zapraszamy do udziału w poruszającym wydarzeniu kulturalnym, które niezależnie od miejsca wykonania przypomina o trudnych wojennych ludzkich losach. Tomasz Budzyński i Darek Budkiewicz, członkowie zespołu ARMIA oraz Michał Jacaszek stworzyli niezwykłe aranżacje do wspomnień i wierszy napisanych przez więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. W czwartek, 31 października w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zabrzmi głos pokolenia, które budowało Niepodległą. Jest to jednocześnie opowieść o 2077 dniach bólu i cierpienia i o nadziei, która niosła ze sobą wiarę w niepodległą i wolną Ojczyznę. Los więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof, to los wspólny dla wszystkich więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych- śmierć, strach, ból, głód, tęsknota za bliskimi i tęsknota za wolnością…

„Sen więźnia”

Zdzisław Karr-Jaworski

„Śniła mi się nasza wioska,

mazowieckie nasze piaski,

a pod gruszą Matka Boska,

strojna w swej korony blaski,

na rozstajnych drogach stała (...)“

Wykonanie programu muzycznego "Stutthof. Apel cieni" odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, ul. Ołowianka 1, w czwartek 31 października 2019 r. o godzinie 18:00, zabrzmią słowa napisane w barakach KL Stutthof, a wykonane we współczesnej aranżacji muzycznej.

Wstęp jest bezpłatny.

Swój udział w wydarzeniu należy zarejestrować na https://evenea.pl/event/stutthofapelcieni2019/