Fregata

Fregata
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
dla Chłopców

29 kwietnia 2021

Rejs na Zawiszy Czarnym

Uczniowie naszej szkoły, którzy skończyli 12 lat mają możliwość spędzenia dnia pod żaglami s/y Zawisza Czarny. To flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego i jednocześnie największy żaglowiec skautowy na świecie. Zawisza Czarny to statek z duszą, który przez ponad 50 lat swojej służby na morzach i oceanach dorobił się grupy wiernych sympatyków i fascynatów. Dzieje się tak dlatego, że każdy kto choć na krótko przebywał na jego pokładzie chłonie doskonałą atmosferę Zawiszy.

Rejs Zawiszą Czarnym, jest inicjatywą naszego nauczyciela, pana Jacka Jakubowskiego.

fot. Zawisza Czarny (cwm.edu.pl)

Dotyczy uczniów, którzy skończyli 12 lat.

Drodzy rodzice, mamy jedyną w swoim rodzaju okazję zabrać naszych uczniów na morze na pokładzie żaglowca „Zawisza Czarny”.

Jednodniowy rejs odbędzie się 08.05.2021. Wypłyniemy z Gdyni na Zatokę Gdańską niezależnie od pogody. Będziemy żeglować, stawiać i klarować żagle, poznawać statek, zasady obowiązujące na morzu, morskie tradycje, a także pośpiewamy szanty. Na pokład wejdziemy o godzinie 10.00, jednak każdy, kto nie jest „podwójnie zaszczepiony” musi przejść test antygenowy. Dlatego spotkamy się o 08.30 w wyznaczonym miejscu, gdzie zostaną przeprowadzone testy.

Uwaga! Przed testami nie wolno nic jeść, nie jest wskazane nawet umycie zębów. Szczoteczkę i pastę można zabrać ze sobą i umyć w łazience szkolnej na pokładzie.

Jak się przygotować do rejsu? Pełne obuwie, długie spodnie, 2 warstwy podkoszulek, sweter lub bluza, kurtka przeciwdeszczowa, komin i czapka. Na pokładzie szybko można się wychłodzić, więc lepiej mieć to ze sobą.

Nadmiar rzeczy spakować w plecak. Do plecaka bierzemy też prowiant i coś do picia. Herbatę zrobimy w statkowym kambuzie.

Wstępny plan rejsu:

1. 08.30 badania

2. 10.00 wejście na pokład i zbiórka

3. 10.30 szkolenie

4. 11.00 wyjście w morze.
5. Stawianie żagli, sterowanie, zwiedzanie poszczególnych sekcji i maszynowni, zwijanie i klarowanie żagli.

6. Powrót planujemy na godzinę 16.00 Jeśli pogoda będzie łaskawa, możemy trochę przedłużyć pływanie.

Koszt rejsu - 50zł od osoby.

Prosimy o deklarację udziału do 30.04.

Wpłaty za rejs zbieramy 04.05.

Jacek Jakubowski.