Fregata

Fregata
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
dla Chłopców

15 września 2020

Konkurs czytelniczy dla klas 1-6

Fundacja Orszak Trzech Króli, zaprosiła chłopców naszej szkoły do wzięcia udziału w Mistrzostwach Czytelnictwa – inicjatywie, która ma na celu pomóc uczniom poznać świat, zastanowić się nad treścią czytanej lektury i wyrazić o niej swoją opinię. Wybrane zostały propozycje książkowe, do których przygotowano specjalne zadania i pytania egzaminacyjne. Celem Mistrzostw Czytelnictwa, nie jest sprawdzenie pamięci o zawartych w lekturze szczegółach, tylko nauczenie refleksji nad treścią lektury i wyrażania swoich myśli. Zadania egzaminacyjne będą mieć formę pytań otwartych, zmuszających do myślenia. Uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie, będą zastanawiać się, czy warto polecić daną lekturę koledze lub koleżance i dlaczego albo, jak postąpiliby w sytuacji konkretnego bohatera, o którym czytali.

Zestaw zaproponowanych w Mistrzostwach Czytelnictwa książek, to przede wszystkim pozycje literackie, dzięki którym chłopcy lepiej poznają Azję, Europę i Afrykę. Dowiedzą się o kulturze, historii, przyrodzie i geografii tych kontynentów.

Mistrzostwa Czytelnictwa przeznaczone są dla klas I-VI, i dla każdej z nich przygotowany został osobny zestaw lektur. Konkurs trwa od października do maja. Uczniom zostanie zaproponowana do przeczytania jedna pozycja książkowa w każdym miesiącu, a po całym roku nastąpi przyznanie Tytułów Mistrzowskich. Uczniowie, którzy zdecydują się wziąć udział w tej inicjatywie, otrzymają specjalne karty pracy, zeszyty do zadań egzaminacyjnych oraz legitymacje, które dostarcza Fundacja Orszak Trzech Króli. Ponadto, uczestnicy, którzy zaliczą wszystkie lektury, mają szansę dostania się do II etapu konkursu, który ma zostać zorganizowany w czerwcu w Warszawie.

Szkolnym opiekunem konkursu jest pan Mariusz Wałęga. Do niego można również kierować wszelkie pytania związane z Mistrzostwami Czytelnictwa. W jego imieniu serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!

Koszt wzięcia udziału w Mistrzostwach Czytelnictwa wynosi 49 zł/rok za uczenia. Kwotę tę do 21 IX 2020 r. zbiera pan Mariusz Wałęga lub wychowawcy. Informacje także na http://konkursy.lektar.pl/

Poniżej lista lektur:

Klasa 1D

1. EUROPA – 8+2 i wycieczka do Danii, Anne-Cath.Vestle

2. EUROPA – Uśmiech Lwowa, Kornel Makuszyński

3. AZJA – Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana, Łukasz Wierzbicki

4. AZJA – Dziadek i Niedźwiadek, Łukasz Wierzbicki

5. AFRYKA – Przygody Jurka w Afryce, Ferdynand Ossendowski

6. AFRYKA – Afryka Kazika, Łukasz Wierzbicki

7. AMERYKA – Mały Bizon, Arkady Fiedler

Klasa 2S

1. EUROPA – Anaruk chłopiec z Grenlandii, Alina i Czesław Centkiewiczowie

2. EUROPA – Solilandia, Beata Kołodziej

3. AZJA – Machiną przez Chiny, Łukasz Wierzbicki

4. AZJA – Mali zwycięzcy, Ferdynand Ossendowski

5. AFRYKA – Kroniki Archeo. Tajemnica klejnotu Nefertiti, Agnieszka Stelmaszyk

6. AFRYKA – Życie i przygody małej małpki, Ferdynand Ossendowski

Klasa 3S

1. EUROPA – Stefek, Piotr Kordyasz

2. EUROPA – Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców, Zbigniew Nienacki

3. AZJA – Słoń Birara, Ferdynand Ossendowski

4. AZJA – Nieznanym szlakiem, Ferdynand Ossendowski

5. AFRYKA – Przygody Tomka na Czarnym Lądzie, Alfred Szklarski

6. AFRYKA – Kroniki Archeo. Złoty szlak, Agnieszka Stelmaszyk

7. AUSTRALIA – Tomek w krainie kangurów, Alfred Szklarski

Klasa 4A

1. EUROPA – Kroniki Archeo. Skarb Atlantów, Agnieszka Stelmaszyk

2. EUROPA – Dziewiąty Legion, Rosemary Sutcliff

3. AZJA – Tomek wśród łowców głów, Alfred Szklarski

4. AZJA – Tajemnicza wyprawa Tomka, Alfred Szklarski

5. AFRYKA – Pięć tygodni w balonie, Jules Verne

6. AFRYKA – Kopalnie Króla Salomona, Henry R. Haggard

7. AMERYKA – Kanada pachnąca żywicą, Arkady Fiedler

Klasa 5M

1. EUROPA – Pan Samochodzik i Zagadki Fromborka, Zbigniew Nienacki

2. EUROPA – Dywizjon 303, Arkady Fiedler

3. AZJA – Kroniki Archeo. Klątwa złotego smoka, Agnieszka Stelmaszyk

4. AZJA – Błękitno-purpurowy Matuzalem, Karol May

5. AFRYKA – Łowcy goryli, R.M. Ballantyne

6. AFRYKA – Gwiazda południa, Jules Verne

7. AMERYKA – Tomek na Wojennej Ścieżce, Alfred Szklarski

Klasa 6D

1. EUROPA – Pan Samochodzik i Fantomas, Zbigniew Nienacki

2. EUROPA – Znaczy Kapitan, Karol Olgierd Borchardt

3. AZJA – Kroniki Archeo. Oko węża., Agnieszka Stelmaszyk

4. AZJA – Tomek na tropach Yeti, Alfred Szklarski

5. AFRYKA – Tomek w grobowcach faraonów, Alfred Szklarski

6. AFRYKA – W pustyni i w puszczy, Henryk Sienkiewicz

7. AMERYKA – Winnetou tom I, Karol May