Fregata

Fregata
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
dla Chłopców

Aktualności

 • 27 czerwca 2018

  Do Fregaty zapraszamy również w wakacje:-)

  więcej

 • 16 maja 2018

  Piknik Fregaty 2018

  więcej

 • 11 grudnia 2017

  ChodźMY z FREGATĄ!

  Zapraszamy na ostatni w tym roku fregatowy spacer!

  więcej

 • 11 października 2017

  Klub Technika - nasze roboty


  więcej

 • 06 czerwca 2017

  ‼ TRWA REKRUTACJA ‼

  Zapraszamy do nowej placówki szkoły w Gdańsku Wrzeszczu od września 2017. Mamy jeszcze wolne miejsca do klasy 1-7 !
  ZAINTERESOWANI?
  Zapraszamy na spotkania indywidualne w obecnej placówce w Gdańsku Oliwie.

  więcej

 • 19 maja 2017

  Kaszëbsczi jãzëk - sukces!!!

  Uczeń naszej szkoły jest wśród 8 laureatów finału konkursu z języka kaszubskiego. Super !!! Gratulacje.

  więcej

 • 17 maja 2017

  Karta pływacka i nasz basen

  Znalezione obrazy dla zapytania karta pływacka

  Karta pływacka – dokument poświadczający umiejętność pływania osoby, która została egzamin. Jest w kolorze białym z niebieskim krzyżem w tle.

  Kartę pływacką może uzyskać osoba, która zda egzamin obejmujący:

  • Przepłynięcie w wodzie stojącej dystansu 200 m w dowolny sposób i dowolnym czasie, w tym przynajmniej 50 m stylem grzbietowym albo przepłynięcie z prądem wody 400 m w dowolnym czasie i w dowolny sposób, w tym przynajmniej 100 m stylem grzbietowym.
  • Wykonanie skoku do wody z wysokości co najmniej 0,7 m.
  • Przepłynięcie pod lustrem wody przynajmniej 5 m w wodzie stojącej lub 15 m z prądem wody – start z wody.

  Uczniowie klasy III kończą przygotowania do egzaminu na kartę pływacką.

  Nasze przygotowania:

  Znalezione obrazy dla zapytania aquastacja

  więcej

 • 16 maja 2017

  Omnibusie 2017 nasz sukces

  Znalezione obrazy dla zapytania Omnibusie 2017

  W humanistycznym Omnibusie 2017 nasi uczniowie, na poziomie województwa zdobyli: wśród uczniów klas piątych miejsca 1 i 4, w kategorii klas drugich 2 czwarte miejsca (ex aequo), w kategorii klas szóstych miejsce 3. Gratulujemy chłopakom, rodzicom i nauczycielom.

  więcej

 • 05 maja 2017

  ¡Hola Chicos! – piszemy listy do Hiszpanii

  Nikt nie ma wątpliwości, że warto uczyć się języków. Ułatwiają komunikację, przydają się w pracy i podczas podróży. Znajomość języka obcego to wymóg dzisiejszych czasów i basta.

  Ważne, by wiedzę w postaci znajomości słówek i reguł gramatycznych umieć wykorzystać w praktyce. Wydawać by się mogło, że szkolna ława jest jednak bardzo odległa od Półwyspu Iberyjskiego, ale… to nieprawda!

  więcej

 • 11 kwietnia 2017

  Wielkanoc 2017

  Chrystus żyje. Oto wielka prawda, która napełnia treścią naszą wiarę. Jezus, który umarł na krzyżu, zmartwychwstał,
  przezwyciężył śmierć, moce ciemności, ból i smutek. Nie bójcie się – tymi słowami pozdrowił Anioł kobiety zdążające do grobu.
  Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu.

  Spokojnych i radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego

  życzy dyrekcja i nauczyciele szkoły.


  więcej

 • 06 kwietnia 2017

  Konkurs Historyczno - Plastyczny "Żołnierze Niezłomni w obrazie"

  a

  Szanowni Państwo,

  Prezentujemy wyniki Konkursu Historyczno - Plastycznego "Żołnierze Niezłomni w obrazie".

  Wszystkim biorącym udział składamy szczere gratulacje.

  I miejsce - Stanisław Rocławski, kl. IV A, Tytuł: „Ponieważ żyli jak wilki”, Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa, opiekun: Pani Justyna Zakrzewska

  II miejsce – Anna Jędrzejewska, kl. II B, Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdańsku, opiekun: Pani Krystyna Spłocharska - Pacholczyk

  III miejsce – Julia Mattsson, kl.VI B, Tytuł: „Żołnierze Niezłomni "INKA", Szkoła Podstawowa LOKOMOTYWA w Sopocie, opiekun: Pan Kacper Zyzek.

  Wyróżnienie: Adam Lenda, kl. III, Tytuł: „Żołnierz w niewoli”, Morska Szkoła Podstawowa w Gdańsku, opiekun: Pani Kinga Mikołajczak

  Rozdanie dyplomów i nagród odbędzie się w sobotę dnia 22 kwietnia 2017 r. podczas Turnieju Żołnierzy Niezłomnych w SP dla Chłopców Fregata o godz.13.30.

  więcej

 • 31 marca 2017

  Więcej niż „robale” – czyli jak owad uczył nas cierpliwości

  Przeczytajcie o hodowli chrząszczy w Szkole dla Chłopców!

  więcej

 • 24 marca 2017

  Rodzice w edukacji

  więcej

 • 10 lutego 2017

  Nasz nowy budynek szkoły zimą!

  więcej

 • 06 lutego 2017

  Zapraszamy na:

  więcej

 • 13 stycznia 2017

  Reportaż - Orszak Trzech Króli

  więcej

 • 24 listopada 2016

  Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Jesień z poezją"

  Znakomity występ naszych uczniów na Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Jesień z poezją". W obydwu rozegranych kategoriach (klasy O - II oraz klas III - IV) zwyciężyli chłopcy z Fregaty Wszystkim uczestnikom gratulujemy brawurowych recytacji.

  W naszej szkole od samego początku są prowadzone zajęcia z retoryki[1] - "Szkoła Mówców", stawiamy na poprawną wypowiedź, dykcję, postawę. Praca nauczycieli jak widać przynosi owoce :D Dziękujemy nauczycielom i gratulujemy uczniom.

  Retoryka (łac. rhetorica) – sztuka budowania artystycznej, perswazyjnej wypowiedzi ustnej lub pisemnej, nauka o niej, refleksja teoretyczna, jak również wiedza o komunikacji słownej, obrazowej i zachowawczej pomiędzy autorem wypowiedzi a jej odbiorcami. W starożytności retoryka była nie tylko specjalną dziedziną nauki i sztuki, ale także ideałem życiowym, a nawet filarem kultury. W średniowieczu została jednym z podstawowych przedmiotów szkolnych, wykładanych w ramach sztuk wyzwolonych. Do XIX wieku, w kulturze europejskiej, uważano ją za niezbędny element wykształcenia.

  więcej

 • 07 listopada 2016

  Narodowe Święto Niepodległości

  Szanowni Rodzice,

  wielkimi krokami zbliża się Dzień Niepodległości. W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami (i rodzicami, jeśli tylko mogą) udają się 10.11.2016 o godz. 11:00 pod pomnik Józefa Piłsudskiego, by tam wziąć udział w uroczystości.

  Zapraszamy 10.11.2016 o godzinie 16:30 na wspólne, rodzinne śpiewanie pieśni patriotycznych.

  więcej

 • 21 października 2016

  Wrześniowy test Ogólnopolskiego Sprawdzianu Szóstoklasistów

  Nie będzie już Ogólnopolskiego Sprawdzianu Szóstoklasistów i dlatego w ostatnim tygodniu września pan Karol (matematyk) przeprowadził w klasie VI zeszłoroczny test z pierwszej części. Uczniom nie są obce różne formy sprawdzania wiedzy, test nie jest ich ulubioną formą, wolą robić prezentacje, dyskutować (debata oksfordzka) nad problemem, prowadzić mini wykłady. Same wyniki testu temu zaprzeczają, dwóch uczniów osiągnęło wynik powyżej 98%, czterech powyżej 85%, średnia w klasie wyniosła 74%, a do czerwca jeszcze sporo czasu … i co tu robić z tymi co mają 100% …może małe całki ?

  więcej

 • 20 października 2016

  Biegowa dominacja chłopców z Fregaty!

  W pięknym jesiennym Oliwskim lesie spotkaliśmy się wraz z innymi niepublicznymi szkołami podstawowymi, aby rywalizować w biegach terenowych.

  W 6 kategoriach (podział według klas) odnieśliśmy 4 zwycięstwa!!!

  W najmłodszej (klasy pierwsze), pomimo braku złotego medalu należy podkreślić kapitalny występ Fregatowej załogi, która zajęła wszystkie miejsca od drugiego do siódmego! Również w pozbawionej złota kategorii klas czwartych, nasi reprezentanci osiągnęli bardzo dobre rezultaty: miejsce 5, 6, 9. We wszystkich wyścigach, w których nasi liderzy zdobywali złote medale, pozostali chłopcy spisywali się znakomicie. Szczególnie wśród najstarszych (klasy szóste), gdzie oprócz zwycięstwa, zajęliśmy kolejne miejsca: 4,5,7,8,9.

  Oczywiście wszystko co robimy, robimy dla zabawy, ale codziennie staramy się wykonywać swoją pracę rzetelnie. Bieganie, szczególnie w terenie niekoniecznie należy do przyjemnych zadań. Wiąże się ono ze sporym wysiłkiem, na dodatek długotrwałym.

  Wydolność kształtujemy również jednak w każdej zabawie ruchowej, każdym ćwiczeniu, jeśli tylko sumiennie ćwiczymy przez całe zajęcia.

  Właśnie ta pracowitość i wytrwałość w codziennej pracy na psychomotoryce i wychowaniu fizycznym przyniosła tak kolosalne sukcesy.

  A jeszcze większe gratulacje dla tych rodzin, które już w swoim planie tygodnia uwzględniają czas na zdrowy wysiłek fizyczny!

  Pozdrawiam

  Paweł Kunda

  więcej

 • 19 października 2016

  Piątkowy Klub Technika

  Klub Technika to aktywne włączenie rodziców w kształcenie dzieci; rozwijanie hobby i talentów, które trudno rozwinąć na standardowych zajęciach szkolnych, to zajęcia pozaszkolne dla chłopców, gdzie ciekawie i twórczo spędza się czas. Zajęcia cotygodniowe w piątek, w godzinach 14:00-17:00, sale techniczne w budynku „Dworku”. Klub jest przeznaczony dla chłopców z klas 4 - 6 szkoły podstawowej i ma charakter otwarty – nie tylko dla uczniów z Fregaty. www.technika.info.pl

  więcej

 • 17 października 2016

  Rowerem po wzgórzach i pieszo po wydmach.

  Gdy wszyscy już po ostatnich wichurach i załamaniu pogody poczęli przygotowania do zimy, szóstoklasiści rzucili wyzwanie: ruszamy na rowery! Do odważnych świat należy i w ten sposób do grupy dołączyło dwóch śmiałków z klasy piątej, oraz trzech z czwartej. Pod przewodnictwem Pana Pawła, który narzucił ostry sportowy harmonogram dnia, oraz fachową opieką Pana Adriana (historia regionu), taty Tymona (obsługa techniczna) i taty Janka (transport i gastronomia) podjęliśmy wyzwanie przejechania 27 kilometrów oraz przejścia dodatkowych 10.

  więcej

 • 14 października 2016

  Gwiazdka z nieba w IIId

  Spadające gwiazdy noszą miano najbardziej romantycznych obiektów na niebie. Uważa się, iż spełniają życzenia :). Dzisiaj uczniowie klasy IIId mieli okazję zobaczyć, ba dotknąć gwiazdki z nieba. Lekcja była poświęcona kometom i meteorytom.Uczniowie mogli dotknąć i porównać różne meteoryty ze zbiorów jednego z naszych nauczycieli. Zobaczyli meteoryty, które spadły na Ziemię, w tym meteoryt Morasko, który dawno temu spadł na terenie Polski. Mogli poznać różnice między meteorytem żelaznym a kamiennym, przekonać się, że każdy ma ciekawą strukturę i przyciąga magnes.Można było wziąć do ręki i obejrzeć z bliska meteoryty z Marsa i Księżyca.

  więcej

 • 13 października 2016

  Mecynorrhina ugandesis

  Są, przyjechały wczoraj. Duże, białe i grube larwy chrząszcza afrykańskiego Mecynorrhina ugandesis. Dzisiaj dostały nowy dom, mieszkają w terrarium, w klasie IIs. Chrząszcze te dorastają do około 5-8 cm. Samice są zazwyczaj mniejsze, oraz bardziej krępe, samce z kolei są wydłużone oraz dłuższe. Przeważającym kolorem postaci dorosłej jest zielony. Jak sugeruje jego nazwa, ich ojczysty dom znajduje się w Ugandzie, ale występują również w sąsiednich częściach Kongo

  Dziękujemy panu Zbyszkowi za nasze "robale" :D

  więcej

 • 11 października 2016

  Szczotkolot

  Szczotkolot – nasz robot.

  Klasa VI na zajęciach z techniki budowała robota z wykorzystaniem odzyskanych części z starych komputerów, silników, włączników i szczotki do ubrań. Uczniowie zaprojektowali schemat elektryczny sterujący „szczotkolotem” a następnie wykorzystali schemat i zbudowali robota.

  https://www.facebook.com/237526713030526/videos/pc...

  więcej

 • 29 września 2016

  XIII Legionum Fregatum ćwiczy !

  Powołany XIII Legionum Fregatum, stanowić będzie podstawową jednotę taktyczną, w której będziemy się uczyć, szkolić i walczyć.

  Pierwsza przymiarka do formacji "żółwia" :D

  Co planujemy zrobić?

  Nauka – poznajemy wielkich mówców z okresu IR, ćwiczymy się w retoryce, bierzemy udział w rozprawach senatu, poznajemy cyfry rzymskie, wykonujemy stroje senatorów.
  Technika - poznajemy budowle i wynalazki rzymskie (budujemy akwedukty, katapulty i balisty, wykonujemy makiety)
  Walka – tworzymy XIII Legionum Fregatum, własnoręcznie wykonujemy swoją zbroję legionisty, ćwiczymy szyk bojowy, rozwijamy swoją sprawność, bierzemy udział w ważnych wydarzeniach historycznych.

  więcej

 • 27 września 2016

  Dyżury nauczycieli klas IV-VI

  Dyżury nauczycieli poszczególnych przedmiotów to wydarzenie, w którym warto wziąć udział, dzięki rozmowie z nauczycielem Państwa syna będą Państwo mogli dowiedzieć się, jak Wasz syn radzi sobie na zajęciach i jak pracuje na lekcjach.

  Dyżury

  więcej

 • 26 września 2016

  Wiem co jem - klasa VI

  Uczniowie klasy VI postanowili pokazać swoim kolegom, ile cukru jest w spożywanych przez nich napojach i stworzyli tablicę z zawartością cukru.

  Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się woreczki z cukrem, które zawierają odpowiednią ilość cukru do zawartości jaką zawiera dany napój.

  Mamy nadzieję, że każdy, kto przystanie choć na chwilę przy naszej pracy, następnym razem sięgnie po …WODĘ :))

  Nim uczniowie wykonali tablicę, nauczyli się, a raczej przypomnieli zasadę liczenia proporcji i samodzielnie policzyli zawartość cukru w poszczególnych produktach.

  Jest to preferowany sposób zarówno przez uczniów gimnazjum jak i szkoły średniej. Proporcje obliczamy na zasadzie wykorzystywanej w przypadku wielkości wprost proporcjonalnych.
  (Przypominamy: - liczbę znajdującą się po przekątnej w stosunku do x zapisujemy pod kreską ułamkową a pozostałe liczby przemnożone przez siebie – nad kreską ułamkową).

  Przykład:

  więcej

 • 03 września 2016

  Tata na lata - Husarskie Skrzydła

  Na dębowym biurku leżał list, nie taki zwykły, w kopercie, ten był inny. Papier koloru ecri, specjalnie złożony, jedna część wsunięta w drugą a na środku duża lakowa pieczęć z herbem hetmana koronnego, list skrywał wezwanie: „Gore! Nasza najdroższa Rzeczpospolita bohaterstwa i pomocy potrzebuje, zatem wzywam Waszmości do stawienia się w zamku Bierzgłowskim by ćwiczeniom wszelakim z rzemiosła wojennego ale i z duchowego się podać”.

  więcej