• 17 czerwca 2019

Wyniki ósmoklasistów 2019

CKE podała wyniki egzaminu ósmoklasistów. Z języka polskiego średnia uczniów szkoły wyniosła 68 procent, a z matematyki 80 procent. Najczęściej wybieranym egzaminem z języka obcego był test z angielskiego, którego średnia wyniosła 81 procent.

• 20 kwietnia 2019

Wielkanoc 2019

• 11 grudnia 2017

ChodźMY z FREGATĄ!

Zapraszamy na ostatni w tym roku fregatowy spacer!

• 17 października 2016

Rowerem po wzgórzach i pieszo po wydmach.

Gdy wszyscy już po ostatnich wichurach i załamaniu pogody poczęli przygotowania do zimy, szóstoklasiści rzucili wyzwanie: ruszamy na rowery! Do odważnych świat należy i w ten sposób do grupy dołączyło dwóch śmiałków z klasy piątej, oraz trzech z czwartej. Pod przewodnictwem Pana Pawła, który narzucił ostry sportowy harmonogram dnia, oraz fachową opieką Pana Adriana (historia regionu), taty Tymona (obsługa techniczna) i taty Janka (transport i gastronomia) podjęliśmy wyzwanie przejechania 27 kilometrów oraz przejścia dodatkowych 10.

• 14 października 2016

Gwiazdka z nieba w IIId

Spadające gwiazdy noszą miano najbardziej romantycznych obiektów na niebie. Uważa się, iż spełniają życzenia :). Dzisiaj uczniowie klasy IIId mieli okazję zobaczyć, ba dotknąć gwiazdki z nieba. Lekcja była poświęcona kometom i meteorytom.Uczniowie mogli dotknąć i porównać różne meteoryty ze zbiorów jednego z naszych nauczycieli. Zobaczyli meteoryty, które spadły na Ziemię, w tym meteoryt Morasko, który dawno temu spadł na terenie Polski. Mogli poznać różnice między meteorytem żelaznym a kamiennym, przekonać się, że każdy ma ciekawą strukturę i przyciąga magnes.Można było wziąć do ręki i obejrzeć z bliska meteoryty z Marsa i Księżyca.

• 13 października 2016

Mecynorrhina ugandesis

Są, przyjechały wczoraj. Duże, białe i grube larwy chrząszcza afrykańskiego Mecynorrhina ugandesis. Dzisiaj dostały nowy dom, mieszkają w terrarium, w klasie IIs. Chrząszcze te dorastają do około 5-8 cm. Samice są zazwyczaj mniejsze, oraz bardziej krępe, samce z kolei są wydłużone oraz dłuższe. Przeważającym kolorem postaci dorosłej jest zielony. Jak sugeruje jego nazwa, ich ojczysty dom znajduje się w Ugandzie, ale występują również w sąsiednich częściach Kongo

Dziękujemy panu Zbyszkowi za nasze "robale" :D

• 11 października 2016

Szczotkolot

Szczotkolot – nasz robot.

Klasa VI na zajęciach z techniki budowała robota z wykorzystaniem odzyskanych części z starych komputerów, silników, włączników i szczotki do ubrań. Uczniowie zaprojektowali schemat elektryczny sterujący „szczotkolotem” a następnie wykorzystali schemat i zbudowali robota.

• 29 września 2016

XIII Legionum Fregatum ćwiczy !

Powołany XIII Legionum Fregatum, stanowić będzie podstawową jednotę taktyczną, w której będziemy się uczyć, szkolić i walczyć.

Pierwsza przymiarka do formacji "żółwia" :D

Co planujemy zrobić?

Nauka – poznajemy wielkich mówców z okresu IR, ćwiczymy się w retoryce, bierzemy udział w rozprawach senatu, poznajemy cyfry rzymskie, wykonujemy stroje senatorów.
    Technika - poznajemy budowle i wynalazki rzymskie (budujemy akwedukty, katapulty i balisty, wykonujemy makiety)
    Walka – tworzymy XIII Legionum Fregatum, własnoręcznie wykonujemy swoją zbroję legionisty, ćwiczymy szyk bojowy, rozwijamy swoją sprawność, bierzemy udział w ważnych wydarzeniach historycznych.

• 27 września 2016

Dyżury nauczycieli klas IV-VI

Dyżury nauczycieli poszczególnych przedmiotów to wydarzenie, w którym warto wziąć udział, dzięki rozmowie z nauczycielem Państwa syna będą Państwo mogli dowiedzieć się, jak Wasz syn radzi sobie na zajęciach i jak pracuje na lekcjach.

Dyżury

• 26 września 2016

Wiem co jem - klasa VI

Uczniowie klasy VI postanowili pokazać swoim kolegom, ile cukru jest w spożywanych przez nich napojach i stworzyli tablicę z zawartością cukru.

Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się woreczki z cukrem, które zawierają odpowiednią ilość cukru do zawartości jaką zawiera dany napój.

Mamy nadzieję, że każdy, kto przystanie choć na chwilę przy naszej pracy, następnym razem sięgnie po …WODĘ :))

Nim uczniowie wykonali tablicę, nauczyli się, a raczej przypomnieli zasadę liczenia proporcji i samodzielnie policzyli zawartość cukru w poszczególnych produktach.

Jest to preferowany sposób zarówno przez uczniów gimnazjum jak i szkoły średniej. Proporcje obliczamy na zasadzie wykorzystywanej w przypadku wielkości wprost proporcjonalnych.
    (Przypominamy: - liczbę znajdującą się po przekątnej w stosunku do x zapisujemy pod kreską ułamkową a pozostałe liczby przemnożone przez siebie – nad kreską ułamkową).

Przykład:

• 03 września 2016

Tata na lata - Husarskie Skrzydła

Na dębowym biurku leżał list, nie taki zwykły, w kopercie, ten był inny. Papier koloru ecri, specjalnie złożony, jedna część wsunięta w drugą a na środku duża lakowa pieczęć z herbem hetmana koronnego, list skrywał wezwanie: „Gore! Nasza najdroższa Rzeczpospolita bohaterstwa i pomocy potrzebuje, zatem wzywam Waszmości do stawienia się w zamku Bierzgłowskim by ćwiczeniom wszelakim z rzemiosła wojennego ale i z duchowego się podać”.